Botox i wypełniacze a wysiłek fizyczny

Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego, lub innego preparatu do wypełnień, należą do najpopularniejszych i zarazem najbezpieczniejszych na świecie. Lekarze wykonują je od lat i wydawać by się mogło, że nic złego wydarzyć się nam nie może. Tymczasem, wystarczy że zbagatelizujemy niektóre zalecenia po zabiegu i kłopot gotowy!

Botox

Perfekcyjnie zatrzymuje zmarszczki mimiczne! Sam zabieg trwa krótko i jest prawie bezbolesny. Jeśli jednak komuś przyszło do głowy wybrać się potem na zajęcia z jogi, to szczerze współczujemy możliwych konsekwencji… Bezpośrednio po zastrzyku z Botoxu nie wolno ani się pochylać, ani przyjmować pozycji horyzontalnej.

Dlaczego? Preparat może się w tym czasie przemieścić i unieruchomić na kilka miesięcy nie tę część naszej twarzy, na której nam zależało. Efekt będzie równie trwały, jak w przypadku celowanego obszaru. Zdaniem lekarza medycyny estetycznej Romana Prończuka od 4 do 6 godzin po zastrzyku z toksyny botulinowej nie wolno wykonywać niczego, co wymaga przyjmowania leżącej lub pochylonej pozycji, np. uczestniczyć w zajęciach sportowych, czy zabierać się za pracę w ogródku lub domowe porządki.

Komu po zabiegu w salonie piękności chciałoby się sprzątać, zapytacie, ale uwierzcie nam, nie byłoby tematu, gdyby takie rzeczy nie zdarzały się w normalnym życiu. Ze sprzątaniem w ogóle jest skomplikowana sprawa, bo np. kurz może dostać się do miejsc, przez które lekarz zaaplikował preparat, a wtedy infekcja i powikłania gotowe. – Wszystko po zabiegu powinno być sterylne – ostrzega dr Prończuk – począwszy od rąk, którymi dotykamy buzi, a skończywszy na papierowych ręcznikach. I niech nam nie przyjdzie do głowy przytulanie ukochanego ‘sierściucha’ – psa, świnki morskiej lub kota! Należy się wstrzymać z czułościami przez co najmniej dobę.

Przez okres 1-2 miesięcy po zabiegu nie jest również wskazane długotrwałe nagrzewanie: sauna, solarium naturalne słońce, ani zabiegi rozgrzewające z zastosowaniem fal radiowych (np. Thermage). Nie uczyni nam to co prawda krzywdy, ale może skrócić dobroczynne efekty zabiegu. Co zatem wolno? Otóż wolno nam się śmiać i generalnie do woli marszczyć. – To jest nawet wskazane, bo wtedy preparat lepiej się wiąże – wyjaśnia lekarz.

Wypełniacze

Służą, jak sama nazwa wskazuje, do wypełniania objętości: zmarszczek, bruzd, ale też policzków, zapadniętych oczodołów i ust. Są różne rodzaje wypełniaczy, np. kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, własny tłuszcz. Bez względu na rodzaj zastosowanego preparatu zalecenia po zabiegu są podobne. Przede wszystkim zaaplikowany materiał musi się dobrze ułożyć, więc w dobę PO zapomnijcie o ostrym wysiłku fizycznym – nieważne, czy to z poczucia obowiązku, czy w celu rekreacyjnym. Sprawa z higieną również nie podlega dyskusji: przez kilka godzin po zabiegu trzeba zachować nadzwyczajną ostrożność.
– Najlepiej przez ok. dobę w ogóle unikać dotykania rękoma miejsc poddanych zabiegowi – radzi dr Prończuk. Jeśli wypełniane były usta, należy wstrzymać się z piciem i jedzeniem, aż całkowicie ustąpi znieczulenie (zwykle ok. godziny).

Dlaczego? Odrętwienie znieczulonego obszaru zwiększa ryzyko udławienia się lub zranienia, np. przygryzienia wargi do krwi. Przez co najmniej dobę dobrze jest powstrzymać się od namiętnych pocałunków, w tym również całowania zwierzątek. W dłuższej perspektywie warto unikać gorących potraw, jak również zabiegów rozgrzewających, które skracają efekt wypełnienia, podobnie jak to ma miejsce w przypadku Botoxu. I nie wpadajmy w panikę, jeśli usta lub inna część poddana zabiegowi zaraz PO wydadzą nam się przesadzone. –  Czasem od razu po zabiegu usta wydają się pacjentkom zbyt duże, a nawet asymetryczne. To jest naturalną konsekwencją opuchnięcia naruszonej podczas zabiegu tkanki i siniaków, które mogą się pojawić– wyjaśnia lekarz. Wrażenie, że coś jest nie tak mija po tygodniu, przez ten czas preparat ma szansę dobrze ułożyć się w tkance, a efekty uboczne mijają.

Czego nie wolno! – HOT lista

Podsumowując zalecenia po zabiegach z zastosowaniem Botoxu i wypełniaczy:

  • W 4-6 hpo zabiegu: pochylać się, kłaść, podejmować wysiłek fizyczny, jak np.: sport, praca w ogródku, sprzątanie; używać nieświeżego ręcznika, dotykać brudnymi rękoma twarzy
  • W 24 hpo zabiegu: głaskać zwierzaki i dotykać bezpośrednio PO rękoma buzi, w przypadku wypełniania ust całować się namiętnie lub uprawiać seks oralny
  • W 1-2 miesiącepo zabiegu: długotrwale nagrzewać, np. słońce, solarium, sauna
  • Docelowo: stosować zabiegi rozgrzewające, np. z zastosowaniem fal radiowychWymienione zabiegi można ze sobą łączyć podczas jednej procedury, co wpływa na jeszcze bardziej satysfakcjonujący efekt, ale wymaga to od lekarza dużego doświadczenia i umiejętności.Konsultacja merytoryczna dr Roman Prończuk, Klinika Medi-Derm, Warszawa-Wesoła
26.08.2016
Call Now Button