Radiofrekwencja mikroigłowa – SECRET RF

Radiofrekwencja mikroigłowa Secret RF jest światowym liderem wśród systemów medycznych wykorzystujących technologię frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej. Jest to jedyna na świecie platforma medyczna RF, która umożliwia wykorzystanie urządzenia zarówno w standardowych zabiegach frakcyjnego mikronakłuwania z wykorzystaniem radiofrekwencji RF, jak również pozwala na wykorzystanie technik termo – koagulacyjnych, dzięki innowacyjnej głowicy Smartcure, wykorzystującej elektrody igłowe.

Innowacyjność frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej polega na połączeniu działania: frakcjonowania skóry, fal radiowych z systemem 25 mikroelektrod. Innowacyjność tej metody polega na silnym oddziaływaniu na energii w warstwie skóry właściwej bez uszkodzeń zewnętrznych w obrębie naskórka.

Efekt zabiegu to widoczne ujędrnienie skóry, poprawa jej napięcia w okolicach policzków i linii żuchwy. Intensywne oddziaływanie na struktury kolagenu wygładza powierzchnię blizn i rozstępów.  Doskonale sprawdza się również w przypadku świeżych blizn pooperacyjnych.

Skuteczność i bezpieczeństwo działania systemu radiofrekwencji mikroigłowej Secret RF potwierdza ceryfikat FDA.

W jakim celu stosowana jest radiofrekwencja mikroigłowa Secret RF?

Secret RF to zaawansowane technologicznie urządzenie doceniane na całym świecie, które oparte jest na synergicznym połączeniu kontrolowanych bipolarnych fal radiowych RF  z minimalnie inwazyjnym systemem mikronakłuwania.

Radiofrekwaencja mikroigłowa Secret RF stosowana jest w standardowych zabiegach liftingujących i ujędrniających, wykonywanych na twarzy, szyi, dekolcie jak również na ciele w celu redukcji, blizn, rozstępów, poprawie jędrności skóry.

Mikronakłucia skóry stosuje się nie tylko w terapii cery dojrzałej w celu widocznego jej odmłodzenia, ujędrnienia, wygładzenia czy rozświetlenia. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej sprawdzi się również doskonale w redukcji blizn, rozstępów, zmarszczek czy ubytków skórnych.

Mechanizm działania mikronakłuć systemem Scarlet RF, polega na wywołaniu uszkodzeń skóry, których celem jest rozpoczęcie procesu gojenia i regeneracji skóry. Stymulowana mechanicznie i termicznie tkanka, jest prowokowana do procesów naprawczych i w konsekwencji doprowadza do odmłodzenia.

 

Jak wygląda zabieg radiofrekwencji mikroigłowej Secret RF?

Przed zabiegiem na skórę nakładany jest krem znieczulający z lignokainą w obszarze wykonywania zabiegu. Po około 30 -40 minutach od nałożenia kremu, skóra jest już wystarczająco znieczulona i dopiero wówczas można przystąpić do wykonania zabiegu.

Podczas zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej Secret RF, skóra dzielona jest na małe fragmenty wyznaczające obszar zabiegu, po czym następuje przyłożenie do skóry głowicy z jednorazową, sterylna końcówką ( na której umieszczonych jest kilkadziesiąt mikroelektrod, które po wbiciu w skórę emitują energię w postaci fal radiowych ). Następnym etapem jest wprowadzenie  bardzo cienkich igieł na regulowaną przez operatora głębokość między 0,5 mm a 3,5 mm, emitując jednocześnie falę radiową nagrzewająca tkankę wokół powierzchni igieł bez przegrzania skóry i bez ryzyka poparzeń. Frakcjonowanie następuje przy jednoczesnym podnoszeniu temperatury poprzez emitowane w tym samym czasie fale radiowe RF.

Podczas zabiegu Secret RF skóra nakłuwana jest kilkaset razy przy użyciu głowicy z różną ilością mikroelektrod, w przypadku twarzy jest to 25 mikroigieł a w przypadku ciała 64 mikroigły.

W wyniku wytworzenia energii w tkance dochodzi do powstania punktów koagulacji oraz kontrolowanych przegrzań, które zapoczątkowują proces regeneracji i tworzenia nowych włókien kolagenowych.  Regeneracja skóry doprowadza do całkowitego odtworzenia naturalnej i w pełni funkcjonującej tkanki. Mimo oddziaływania dużą energią, oraz wielokrotnego uszkodzenia naskórka, podczas zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej nie występuje krwiawienie. Naczynia krwionośne są błyskawicznie kooagulowane. Dlatego pacjenci/tki z mocno rozszerzonymi naczyniami i rumieniem kwalifikują się do zabiegu RF.

Na czas gojenia wpływa wiele czynników, które można kontrolować w trakcie zabiegu, takie jak np: precyzja z jaką wykonywany jest zabieg. Ważne jest zachowanie odstępów między nakłuciami, które powinny nakładać się na siebie. Regulowana jest również ilość podawanej energii, która wpływa na stopień uszkodzenia naskórka.

Podczas zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej istotny jest stan ukrwienia i nawodnienia skóry. Ma to wpływ efektywność zabiegu, na to jak ciało poradzi sobie z urazem i w efekcie wpływa na proces gojenia.

 

Zalety frakcyjnego systemu mikroigłowego Secret RF

 • Szybka rekonwalescencja oraz mniej bolesność podczas zabiegu dzięki precyzyjnie kontrolowanej energii fal radiowych RF, dostarczanej wyłącznie w wybrany obszar oraz regulacja głębokości działania z dokładnością co do milimetra.
 • Optymalna termokoagulacja – idealnie dobrany dystans pomiędzy igłami pozwala korzystać z bipolarnej energii RF bez ryzyka nakładania się fal.
 • Precyzyjna i bezpieczna terapia – duża dowolność w regulacji parametrów zabiegu, pozwala dobrać ustawienia dla każdego pacjenta, tak aby każdy zabieg był skuteczny i bezpieczny
 • Szybka i bezpieczna obsługa urządzenia
 • Delikatna penetracja igieł Smooth Needling

Radiofrekwencja mikroigłowa czy laser frakcyjny?

Zabieg z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej można porównać do zabiegów wykonywanych przy pomocy laser frakcyjnego. Istotna różnica dotyczy jednak sposobu oddziaływania na tkankę, ryzyka wystąpienia powikłań oraz długości okresu rekonwalescencji po zabiegu.

W związku z tym Radiofrekwencja mikroigłowa Secret RF nie działa na naskórek, a jedynie na skórę właściwą, nie dokonujemy złuszczania naskórka, dzięki czemu czas rekonwalescencji pozabiegowej skrócony jest do minimum i trwa 1-2 dni. Ponadto zabieg radiofrekwencji mikroigłowej Secret RF można przeprowadzać bez ograniczeń związanych z porą roku, nie wykluczając okresu silnej ekspozycji skóry na słońce, a także na skórę opaloną.

Doświadczenia kliniczne wskazują na wysoką skuteczność frakcyjną RF mikroigłowej. Warto jednak podkreślić, że zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej Secret RF oraz zabiegi laserem frakcyjnym mogą się doskonale uzupełniać, na przykład przy usuwaniu blizn dobrze jest najpierw wykonać zabieg laserem frakcyjnym, a dopiero po 4-6 tygodniach radiofrekwencję mikroigłową Scarlet RF.

 

 

Radiofrekwencja RF kontra HIFU

Rafiofrekwencja mikroigłowa Scarlet RF ma inny mechanizm działania.

Cechą wspólną urządzeń wykorzystujących prądy wysokiej częstotliwości w celach estetycznych jest zmieniający się potencjał elektryczny głowic, którymi oddziałujemy na tkankę. W przypadku urządzeń wykorzystujących radiofrekwencję RF dochodzi do silnego przegrzania skóry i tkanki podskórnej, co w konsekwencji prowadzi do częściowego uszkodzenia struktur białkowych. W wyniku działania naturalnych procesów naprawczych przebudowuje się sieć włókien zrębu skóry a to zwiększa jej napięcie i poprawia gęstość.

Z kolei technologia HIFU jest liderem w dziedzinie mało inwazyjnych zabiegów liftingujących. Dochodzi tutaj do ingerencji w skórę i tkankę podskórną w postaci kontrolowanego oparzenia bez widocznego efektu ubocznego na powierzchni skóry. Po tym zabiegu można bezpośrednio nałożyć makijaż i wrócić do codziennych zajęć. Po zabiegu HIFU pod skórą zostają drobne, niewidoczne blizny powstałe w wyniku gojenia. Selektywne podgrzanie tkanek zachodzi tu dzięki skupieniu fali ultradźwiękowej. Hifu nieszkodliwe na powierzchni skóry, doprowadza do kontrolowanego uszkodzenia termicznego w tkankach znajdujących się głębiej. Kontrolowane oparzenia skracają włókna kolagenowe i wzbudzają procesy naprawcze.

Reasumując frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa RF i HIFU dobrze się uzupełniają. Zabieg RF działa bardziej w kierunku poprawy jakości skóry, jej napięcia i jędrności oraz przebudowy, z kolei zabieg HIFU sprawdzi się lepiej w liftingu skóry twarzy i ciała, wyostrzeniu konturów twarzy, uniesieniu tz. “chomików” czy podniesieniu linii brwi.

Radiofrekwencja - zalecenia po zabiegu

Każde nakłucie i uszkodzenie skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji aby nie doszło do zakażenia. Dlatego też zabieg wykonywany jest sterylnymi, jednorazowymi końcówkami, które są przeznaczone dla konkretnego pacjenta.

Pacjent po zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej otrzymuje zalecenia dotyczące postępowania po zabiegu w domu.

Po zabiegu zalecamy oczyszczanie skóry łagodnym płynem do mycia, po czym delikatnie osuszyć skórę jednorazowym ręcznikiem. Z uwagi na to, że skóra po zabiegu jest bardziej chłonna jak zwykle, należy stosować krem łagodzący, jak np: Cicalfate, Zinalfat, Bepanten oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną, tak często jak jest to wymagane.

Po zabiegu RF rumień utrzymuje się około 1-3 godzin, więc nie ma obawy o codzienne funkcjonowanie.  Ból odczuwalny podczas zabiegu jest minimalny, niezależnie od stopnia wrażliwości pacjenta/tki.

Po około 7 dniach od zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej można wrócić do stosowania kosmetyków zawierających składniki aktywne. Po 3-4 tygodniach od zabiegu warto włączyć suplementację, w której znajdą się ważne składniki aktywne, jak: witamina C, B – komplex,  ADEK oraz pierwiastki jak: cynk, potas, magnez

Szczególną uwagę należy również zwrócić na częste mycie rąk. W pierwszych dniach po zabiegu radiofrekwencji należy zachować szczególne restrykcje dotyczące warunków higieny, jak np: zadbanie o to aby pościel, poduszka i pidżama były czyste, unikanie kontaktu ze zwierzętami.

Po zabiegu frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, najszybciej goją się uszkodzenia na twarzy ( nawet do 48 godzin po zabiegu ), najdłużej na udzach z powodu większej ingerencji ( nawet do miesiąca ).

Wskazania do zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej:

 • Wolumetria objętościowa
 • Poprawa struktury i kolorytu skóry
 • Rozświetlenie i rozjaśnienie skóry
 • Redukcja zmarszczek i poprawa napięcia skóry
 • Zmniejszenie porów
 • Redukcja blizn potrądzikowych
 • Leczenie rozstępów
 • Leczenie trądziku, blizn
 • Łagodzenie zmian naczyniowych

Efekty zabiegu:

Odmłodzenie skóry i poprawa jej jakości są widoczne praktycznie za kilka dni po zabiegu. To skutek wycofania kolagenu pod wpływem regularnego urazu, który od razu daje efekt napięcia i ujędrnienia skóry.

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zdecydowanie lepiej napięta, uzyskuje jednolity koloryt, znikają rozszerzone naczynia, drobne zmarszczki są wygładzone, widoczne jest podniesienie linii brwi.

Skóra po zabiegu stanie się gładka, pory spłycone, wyrówna się koloryt, stanie się bardziej napięta. Po kilku tygodniach od zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej również zauważalna będzie poprawa gęstości skóry.

Można śmiało stwierdzić, że efekty obserwowane po zabiegu frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej Scarlet RF są spektakularne.