Karboksyterapia – usuwanie cellulitu i rozstępów

KarboksyterapiaKarboksyterapia C.D.T. Evolution czyli terapia medycznym dwutlenkiem węgla jest uznawana za jeden z największych przełomów w medycynie estetycznej od czasu pojawienia się toksyny botulinowej. Terapia „cudownym gazem” choć stosowana już od 1932 roku, obecnie ma przed sobą ogromną przyszłość w leczeniu wielu chorób, jak również w dziedzinie medycyny estetycznej.

Jest to metoda mało inwazyjna i bezpieczna co sprawia, że zyskuje coraz większe grono pacjentów, którzy chcą zredukować cellulit, rozstępy, wymodelować sylwetkę, czy też usunąć obrzęki i cienie pod oczami oraz przywrócić jędrność wiotkiej skórze twarzy, szyi, dekoltu, ramion, a nawet pośladków.

Karboksyterapia C.D.T. Evolution została wyróżniona przez Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych w X Edycji Konkursu Perły Dermatologii Estetycznej 2014. Zabieg Karboksyterapia w terapii łączonej z autologicznym osoczem bogatopłytkowym otrzymał Perłę Dermatologii 2014r.

Zapisz

Zapisz

Na czym polega działanie Karboksyterapii?

Karboksyterapia to mezoterapia igłowa dwutlenkiem węgla. Zabieg polega na śródskórnej lub podskórnej aplikacji medycznego dwutlenku węgla poprzez mikronakłucia. Co ważne, ilość wprowadzanego CO2 oraz impedancja skóry są ściśle kontrolowane przez medyczne urządzenie C.D.T. Evolution zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia oraz posiadające certyfikat Komisji Europejskiej.

Podany w ten sposób gaz rozchodzi się pod skórą, rozszerzając naczynia i powodując zwiększenie przepływu krwi, tlenu, składników odżywczych do leczonego obszaru. Gromadzone zostają naturalne czynniki wzrostu, m.in. VEGF – czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego.

VEGF to grupa istotnych białek biorących udział w tworzeniu sieci naczyń krwionośnych embrionu oraz angiogenezie, czyli nowotworzeniu naczyń włosowatych w tkankach. W konsekwencji tych procesów poprawie ulega mikrokrążenie i następuje odnowa komórek.

Reakcją skóry na iniekcje dwutlenku węgla jest stan zapalny, dzięki któremu następuje stymulacja produkcji elastyny i kolagenu. Remodeling skóry rozpoczyna się już od pierwszego zabiegu, włókna kolagenowe ulegają kurczeniu, a w efekcie skóra ulega wygładzeniu i uelastycznieniu, a cellulit zostaje zredukowany.

Iniekcja dwutlenku węgla prowadzi do wymodelowania sylwetki oraz redukcji zlokalizowanej tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe są bardzo wrażliwe na aplikację CO₂. Gaz w organizmie częściowo przekształca się w kwas węglowy, który mechanicznie uszkadza i rozpuszcza komórki tłuszczowe. Wzmożony zostaje drenaż limfatyczny i cyrkulacja tlenu leczonego obszaru.

W wyniku zabiegu karboksyterapii poprawie ulega metabolizm i wydalanie uwolnionego tłuszczu. Proces prowadzi do wymodelowania sylwetki oraz redukcji zlokalizowanej tkanki tłuszczowej.

 


 

 

 

Bezpieczeństwo zabiegu

Zabieg jest wysoce skuteczny, bezpieczny oraz małoinwazyjny, nie wymaga znieczulenia, a czas rekonwalescencji jest stosunkowo krótki. Co więcej, terapia nie pozostawia żadnych śladów i pacjent od razu po zabiegu może wrócić do codziennej aktywności. Jedyny dyskomfort zabiegu pochodzi z deponowania gazu, odczuwalnego jako ucisk i rozpieranie, jednak ustępuje on po kilku minutach.

Jakiś czas po zabiegu może utrzymywać się też lekkie zaczerwienienie i obrzęk. Jednak nieprzyjemne doznania wynagradzają rezultaty jakie przynosi karboksyterapia. Cykl zabiegowy obejmuje zazwyczaj od 5 do 15 zabiegów. Przeciwskazania do stosowania terapii to ciężka niewydolność płuc, serca oraz nerek.

Do jakich celów wykorzystywany jest zabieg Karboksyterapii?

 • Redukcja cellulitu (w stadiach od I – IV) i lokalnie nagromadzona tkanka tłuszczowa – podskórna iniekcja CO2 mechanicznie uszkadza adipocyty wywołując proces naturalnej lipolizy. Błony komórkowe pękają, a płynna zawartość komórek tłuszczowych usuwana jest przez organizm, w wyniku zwiększonego pod wpływem CO2 metabolizmu.
 • Leczenie rozstępów i blizn – śródskórna aplikacja CO2 stymuluje proces gojenia i produkcję nowego kolagenu, skóra staje się jędrniejsza, bardziej sprężysta i elastyczna.
 • Leczenie cieni, obrzęków pod oczami.
 • Zahamowanie i odwrócenie procesu wypadania włosów.
 • Ujędrnienia, poprawy sprężystości skóry oraz redukcji zmarszczek – stymulacja produkcji kolagenu oraz poprawa ukrwienia skóry działa zbawiennie w walce z niechcianymi zmarszczkami.
 • Metoda ta posiada również wiele wskazań typowo leczniczych, gdzie stosuje się ją przy różnego rodzaju egzemach, łuszczycy, przewlekłej niewydolności żylnej, owrzodzeniach cukrzycowych i żylakowych, zaburzeniach krążenia, syndromie Raynaud etc.

 

Na jakich okolicach może być wykonany zabieg Karboksyterapii?

 • Okolica oczu  – kurze łapki,  redukcja cieni pod oczami, przepukliny tłuszczowe pod dolna powieką, pogrubienie naskórka i redukcja zmarszczek
 • Twarzy, szyja, dekolt – redukcja zmarszczek poprzez pobudzenie procesów syntezy kolagenu, regeneracji skóry i mikrokrążenia
 • Podbródek – redukcja tkanki tłuszczowej i pobudzenie syntezy kolagenu
 • Owłosiona skóra głowy – wzmocnienie cebulek włosów i zapobieganie ich wypadaniu
 • Brzuch, pośladki, uda, kolana, łydki – redukcja tkanki tłuszczowej oraz cellulitu
 • Dłonie – regeneracja skóry i poprawa kolorytu
 • Blizny i rozstępy- regeneracja tkanek i redukcja widoczności defektów

 

Jak wygląda zabieg?

Zabieg odbywa się bez znieczulenia, gdyż jest to metoda niemalże bezbolesna. Jedyny dyskomfort  pochodzi z deponowania gazu,co jest odczuwalne jako rozpieranie, ucisk i ustępuje po kilku minutach, jednak nieprzyjemne doznania wynagradzają wielce zadowalające rezultaty jakie przynosi karboksyterapia . Zabieg trwa w zależności od leczonego obszaru od kilku do ok. 30 minut.

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić widoczne przez pierwsze kilka minut zaczerwienienie, a w przypadku okolic nóg, brzucha i pośladków mogą wystąpić niewielkie siniaki. Pacjent bezpośrednio po zabiegu powraca do swoich codziennych czynności, gdyż terapia nie wymaga rekonwalescencji. Każdy zabieg wykonywany jest przy pomocy sterylnego, jednorazowego zestawu  do karboksyterapii.