Karboksyterapia C.D.T. Evolution, czyli terapia medycznym dwutlenkiem węgla CO2, jest uznawana za jeden z największych przełomów w medycynie estetycznej od czasu pojawienia się toksyny botulinowej. Terapię „cudownym gazem” stosuje się od 1932 roku w leczeniu blizn przerostowych, a nawet schorzeń tętnic obwodowych. Obecnie ma przed sobą ogromną przyszłość w leczeniu wielu innych chorób, a także w dziedzinie medycyny estetycznej. Fakt, że metoda ta znana jest od dawna, świadczy o jej skuteczności i wszechstronności.
Zaletą zabiegu jest wykorzystanie naturalnych procesów zachodzących w ludzkich organizmach. Dwutlenek węgla naturalnie występuje w organizmie człowieka, głównie jako efekt metabolizmu komórkowego. Obecnie znajduje szerokie zastosowanie w terapiach medycyny estetycznej oraz kosmetologii, dlatego w internecie poszukiwane są takie zabiegi, jak „karboksyterapia nogi” czy „karboksyterapia blizny”.
Mała inwazyjność i bezpieczeństwo metody sprawiają, że zyskuje ona coraz większe grono pacjentów, którzy chcą zredukować cellulit, rozstępy, wymodelować sylwetkę, czy też usunąć obrzęki i cienie pod oczami oraz przywrócić jędrność wiotkiej skórze twarzy, szyi, dekoltu, ramion, a nawet pośladków. Popularnym zabiegiem jest również karboksyterapia na uda czy karboksyterapia na rozstępy.
Urządzenie do Karboksyterapii C.D.T. Evolution zostało wyróżnione przez Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych w X Edycji Konkursu Perły Dermatologii Estetycznej 2014. Natomiast zabieg Karboksyterapia w terapii łączonej z autologicznym osoczem bogatopłytkowym otrzymał Perłę Dermatologii 2014r.
NA CZYM POLEGA DZIAŁANIE KARBOKSYTERAPII?
Karboksyterapia to infuzja medycznego dwutlenkiem węgla CO2. Zabieg polega na śródskórnej lub podskórnej aplikacji medycznego dwutlenku węgla poprzez mikronakłucia. Co ważne, ilość wprowadzanego CO2 oraz impedancja skóry są ściśle kontrolowane przez medyczne urządzenie C.D.T. Evolution zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia oraz posiadające certyfikat Komisji Europejskiej.
Medyczny dwutlenek węgla podawany jest z certyfikowanej butli. Ilość gazu jest dokładnie odmierzana i podawana śródskórnie lub podskórnie za pomocą bardzo cienkiej igły.
Podany w ten sposób gaz rozchodzi się pod skórą, rozszerzając naczynia i powodując zwiększenie przepływu krwi, tlenu, składników odżywczych do leczonego obszaru. Tym samym poprawia się mikrokrążenie i odnowa komórek. Odpowiedzą na to jest reakcja zapalna, co z kolei prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu. Gromadzone zostają naturalne czynniki wzrostu, m.in. VEGF – czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego.
VEGF to grupa istotnych białek biorących udział w tworzeniu sieci naczyń krwionośnych embrionu oraz angiogenezie, czyli nowotworzeniu naczyń włosowatych w tkankach. W konsekwencji tych procesów poprawie ulega mikrokrążenie i następuje odnowa komórek.
Reakcją skóry na iniekcje dwutlenku węgla jest stan zapalny, dzięki któremu następuje stymulacja produkcji elastyny i kolagenu. Remodeling skóry rozpoczyna się już od pierwszego zabiegu, włókna kolagenowe ulegają kurczeniu, a w efekcie skóra ulega wygładzeniu i uelastycznieniu, a cellulit zostaje zredukowany.
Iniekcja dwutlenku węgla prowadzi do wymodelowania sylwetki oraz redukcji zlokalizowanej tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe są bardzo wrażliwe na aplikację CO2. Gaz w organizmie częściowo przekształca się w kwas węglowy, który mechanicznie uszkadza i rozpuszcza komórki tłuszczowe. Wzmożony zostaje drenaż limfatyczny i cyrkulacja tlenu w leczonym obszarze.
Dzięki karboksyterapii poprawie ulega metabolizm i wydalanie uwolnionego tłuszczu. Proces prowadzi do wymodelowania sylwetki oraz redukcji zlokalizowanej tkanki tłuszczowej.
DO JAKICH CELÓW WYKORZYSTYWANY JEST ZABIEG KARBOKSYTERAPII?
- Karboksyterapia na cellulit – redukcja lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Podskórna iniekcja CO2 mechanicznie uszkadza adipocyty, wywołując proces naturalnej lipolizy. Błony komórkowe pękają, a płynna zawartość komórek tłuszczowych usuwana jest przez organizm, w wyniku zwiększonego pod wpływem CO2 metabolizmu. Karboksyterapia na cellulit sprawdza się we wszystkich stopniach jego zaawansowania od I do IV.
- Karboksyterapia na rozstępy i karboksyterapia na blizny – śródskórna aplikacja CO2 stymuluje proces gojenia i produkcję nowego kolagenu, skóra staje się jędrniejsza, bardziej sprężysta i elastyczna;
- Likwidacja cieni, obrzęków pod oczami;
- Rozbicie złogów tłuszczowych oraz remodeling skóry;
- Zahamowanie i odwrócenie procesu wypadania włosów;
- Ujędrnienie, poprawa sprężystości skóry oraz redukcja zmarszczek – stymulacja produkcji kolagenu oraz poprawa ukrwienia skóry działa zbawiennie w walce z niechcianymi zmarszczkami;
- Metoda ta posiada również wiele wskazań typowo leczniczych, gdzie stosuje się ją przy różnego rodzaju egzemach, łuszczycy, przewlekłej niewydolności żylnej, owrzodzeniach cukrzycowych i żylakowych, zaburzeniach krążenia, syndromie Raynaud etc.
NA JAKICH OKOLICACH MOŻE BYĆ WYKONANY ZABIEG?
Najpopularniejsze zabiegi z wykorzystaniem medycznego dwutlenku węgla to:
- Karboksyterapia – nogi: łydki, kolana, uda i pośladki ulegają wysmukleniu, tkanka tłuszczowa zostaje zredukowana, a skóra ujędrniona;
- Karboksyterapia – ramiona: zabieg pomaga pozbyć się m.in. tzw. „pelikanów”;
- Karboksyterapia – brzuch: redukcja tkanki tłuszczowej oraz cellulitu;
- Karboksyterapia – rozstępy i blizny: regeneracja tkanek i redukcja widoczności defektów.
Inne popularne obszary zabiegowe to:
- Okolice oczu – eliminowanie kurzych łapek, redukcja cieni pod oczami, przepukliny tłuszczowej pod dolną powieką, pogrubienie naskórka i redukcja zmarszczek;
- Twarz, szyja, dekolt – redukcja zmarszczek poprzez pobudzenie procesów syntezy kolagenu, regeneracji skóry i mikrokrążenia;
- Podbródek – redukcja tkanki tłuszczowej i pobudzenie syntezy kolagenu;
- Owłosiona skóra głowy – wzmocnienie cebulek włosów i zapobieganie ich wypadaniu;
- Dłonie – regeneracja skóry i poprawa kolorytu.
JAK DZIAŁA KARBOKSYTERAPIA C.D.T. EVOLUTION?
Dwutlenek węgla jest stale obecny w naszym organizmie. Wraz z krwią transportowany jest do płuc, gdzie w procesie oddychania wymieniany jest na tlen. Jedną z właściwości CO2 jest regulowanie przepływu krwi w tkankach. Zwiększenie ilości dwutlenku węgla powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę krążenia krwi. Ponadto hemoglobina uwalnia atomy tlenu i łączy się z wychwyconym CO2, który jest rozkładany na kationy wodoru oraz jony węglowodorowe. PH w tkance zmienia się na kwaśne, a obszar zabiegu i otaczające go mięśnie są jeszcze lepiej dotlenione.
Na iniekcje dwutlenku węgla CO2 są bardzo wrażliwe komórki tłuszczowe. Wprowadzony do tkanki tłuszczowej dwutlenek węgla częściowo zmienia się w kwas węglowy, który rozpuszcza niechciane komórki tłuszczowe. Zwiększone ukrwienie prowadzi do wzmożonego drenażu limfatycznego leczonego obszaru, poprawy metabolizmu i wydalania uwolnionego tłuszczu.
Proces ten przyczynia się do zmniejszenia liczby komórek tłuszczowych i wymodelowania sylwetki. Natomiast regeneracja komórek skóry i stymulacja syntezy kolagenu prowadzi do wygładzenia powierzchni skóry i usunięcia nieestetycznego efektu „pomarańczowej skórki” czyli cellulitu.
BEZPIECZEŃSTWO ZABIEGU
Zabieg jest wysoce skuteczny, bezpieczny oraz małoinwazyjny, nie wymaga znieczulenia, a czas rekonwalescencji jest stosunkowo krótki. Co więcej, terapia nie pozostawia żadnych śladów i pacjent od razu po zabiegu może wrócić do codziennej aktywności. Jedyny dyskomfort zabiegu pochodzi z deponowania gazu, odczuwalnego jako ucisk i rozpieranie, jednak ustępuje on po kilku minutach.
Jakiś czas po zabiegu może utrzymywać się też lekkie zaczerwienienie i obrzęk. Jednak nieprzyjemne doznania wynagradzają rezultaty jakie przynosi karboksyterapia. Cykl zabiegowy obejmuje zazwyczaj od 5 do 15 zabiegów. Przeciwskazania do stosowania terapii to ciężka niewydolność płuc, serca oraz nerek.
JAK WYGLĄDA ZABIEG?
Zabieg odbywa się bez znieczulenia, gdyż jest to metoda niemalże bezbolesna. Jedyny dyskomfort pochodzi z deponowania gazu, co jest odczuwalne jako rozpieranie, ucisk i ustępuje po kilku minutach, jednak nieprzyjemne doznania wynagradzają wielce zadowalające rezultaty jakie przynosi karboksyterapia. Zabieg trwa w zależności od leczonego obszaru od kilku do ok. 30 minut.
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić widoczne przez pierwsze kilka minut zaczerwienienie, a w przypadku karboksyterapii ud, brzucha i pośladków mogą wystąpić niewielkie siniaki. Pacjent bezpośrednio po zabiegu powraca do swoich codziennych czynności, gdyż terapia nie wymaga rekonwalescencji. Każdy zabieg wykonywany jest przy pomocy sterylnego, jednorazowego zestawu.
ZALECENIA POZABIEGOWE
W trakcie serii zabiegów należy unikać opalania, również na solarium (minimum 7 dni od zabiegu), sauny, łaźni, gorących kąpieli, jaccuzi, basenu. W ciągu 24 godzin od zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny.