Skleroterapia żylaków – kompresyjna, piankowa (leczenie)

Skleroterapia jest zabiegiem stosowanym przy usuwaniu wielu problemów żylnych. Wiele osób cierpi na problemy krążeniowe i nie zawsze zdaje sobie sprawę, że dolegliwości te nie są tylko defektem estetycznym, lecz chorobą. Najczęstszy problem kończyn dolnych u kobiet to poza cellulitem tzw. „pajączki“. Proponowane przez nas metody usuwania “pajączków” to skleroterapia lub laserowe zamykanie naczynek. Odpowiednią metodę dobiera lekarz na wizycie konsultacyjnej.

Ocenia się, że poszerzone naczynka na nogach u 50% osób mogą być związane z Przewlekłą Niewydolnością Żylną – chorobą naczyń krwionośnych prowadzącą do żylaków oraz ryzyka do bardzo niebezpiecznej dla organizmu zakrzepicy. W takim przypadku wczesna diagnostyka i leczenie żylaków, przyniosą dobre efekty terapeutyczne. Polecamy zabieg skleroterapia kompresyjna wraz z badaniem usg Doppler.

W naszej Klinice zajmujemy się diagnostyką i leczeniem zaburzeń krążeniowych u osób predysponowanych do tego typu schorzeń ze względu na obciążenia dziedziczne lub tryb życia. Skleroterapia jest metodą dzięki, której z powodzeniem można zamykać drobne naczynka na kończynach dolnych.

Zabieg skleroterapia zawsze poprzedzony jest konsultacją z lekarzem,  pozwoli to ocenić stan naczyń krwionośnych i przewidzieć rokowanie dotyczące efektów leczenia. Na wizycie konsultacyjnej lekarz przedstawi wszelkie metody, takie jak np: skleroterapia piankowa, skleroterapia płynem, skleroterapia laserowa pajączków. Konsultację wraz z badaniem USG Doppler zaleca się także osobom ze skłonnościami do obrzęków kostek i podudzi (“tzw. ciężkie nogi”) i osobom cierpiącym z powodu żylaków. Skleroterapia – leczenie żylaków rekomendujemy zacząć jak najwcześniej w początkowej fazie choroby, aby nie doprowadzić do zaostrzenia objawów.

Zapisz

Zapisz

Zabieg - Skleroterapia kompresyjna, leczenie żylaków, pajączków żył kończyn dolnych

NA CZYM POLEGA SKLEROTERAPIA KOMPRESYJNA?

Wiele osób myli zabieg skleroterapii z laserowym zamykaniem naczyń krwionośnych, używając terminu „skleroterapia laserowa pajączków”. W niektórych przypadkach lekarz rzeczywiście może zarekomendować skojarzenie obu metod, ponieważ przyniosą one lepsze efekty. Należy jednak pamiętać, że „skleroterapia laserowa pajączków” sama w sobie jest błędną nazwą. Poprawny termin to skleroterapia kompresyjna, która polega na podaniu środka farmakologicznego w formie pianki do wnętrza naczynia krwionośnego przy pomocy bardzo cienkiej igły.

Choć wiele osób zastanawia się, czy wykonywana jest również skleroterapia na twarzy, warto wiedzieć, że zabieg ten stosuje się w przypadku leczenia żylaków kończyn dolnych. Do usuwania zmian naczyniowych na twarzy polecamy natomiast skuteczne zabiegi z użyciem lasera.

ŻYLAKI KOŃCZYN DOLNYCH – LECZENIE

Zabieg skleroterapii wykonywany jest przy użyciu polidokanolu (Aetoxysclerol) – skutecznego, sprawdzonego i bezpiecznego preparatu, od wielu lat stosowanego w medycynie. W zależności od wielkości naczynia, używa się różnych stężeń tego preparatu.

Po podaniu preparatu, w naczyniu powstaje kontrolowany odczyn zapalny, prowadzący do zamknięcia światła poszerzonego naczynia, które kurczy się i staje się mniej widoczne. Skleroterapia kompresyjna pozwala na zamknięcie właściwie każdego naczynia. Stosuje się ją również  stosowana u osób po operacji żylaków, u których pozostały jeszcze drobne zmiany naczyniowe.

Bezoperacyjne leczenie żylaków skleroterapią sprawia, że proces zwłóknienia zachodzi szybciej, a zamknięcie żylaka jest trwałe. W rezultacie możliwe jest częściowe lub nawet całkowite wchłonięcie zwłókniałego naczynia. Proces ten jest jednak zależny od średnicy żyły oraz stopnia zaawansowania choroby i trwać może od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Po zabiegu skleroterapii pacjent przez około 1-2 tygodnie nosi pończochę uciskową, która podnosi skuteczność leczenia. Skleroterapia żylaków to jedna z najbardziej skutecznych metod stosowanych zarówno w profilaktyce i leczeniu objawów niewydolności żylnej, jak i bezoperacyjnego leczenia żylaków. Skuteczność po pierwszym zabiegu wynosi ok. 70-80%. Skleroterapia pozwala hamować rozwój choroby oraz zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości.

CZY PIANKOWANIE ŻYLAKÓW JEST BOLESNE?

Piankowanie żył to szybki i bezbolesny zabieg, który nie wymaga znieczulenia. Pacjent odczuwa jedynie delikatne kłucie, gdyż preparat jest podawany przy pomocy bardzo cienkiej igły. Delikatne odczucia dyskomfortu mogą towarzyszyć w przypadku zamykania większych naczyń, taki stan może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni.

Leczone pajączki, drobne i średniej wielkości żylaki zanikają w ciągu od jednego do kilku tygodni. Im większe naczynie, tym dłuższy czas wchłaniania. Okres wchłaniania może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Objawom gojenia początkowo towarzyszy mniejsze lub większe zaczerwienie, zasinienie, leczonej okolicy, które stopniowo ustępuje. W czasie gojenia konieczne jest noszenie pończochy uciskowej, może wystąpić wówczas obrzęk kostki lub całej stopy. Nie należy się tym przejmować, gdyż po jej zdjęciu obrzęk natychmiast ustąpi. Skleroterapia piankowa przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę jest bezpieczna, skuteczna i zdecydowanie mniej obciążająca niż techniki chirurgiczne.

Bezoperacyjne leczenie żylaków ze względu na małą inwazyjność oraz stosunkowo szybki okres gojenia jest więc polecane osobom, które obawiają się bólu i długiej rekonwalescencji.

ZALECENIA PO ZABIEGU SKLEROTERAPII

Bezpośrednio po zabiegu skleroterapii pacjent powinien spacerować przez około 60 minut lub dłużej.  To istotny czynnik profilaktyki przeciwzakrzepowej oraz ważny element procesu gojenia. Nie należy natomiast wybierać się w długą podróż: samochodem, pociągiem, samolotem, gdyż istnieje ryzyko powstania zakrzepu.

Konieczne jest noszenie specjalnych pończoch uciskowych, z uwagi na przyśpieszenie okresu gojenia i znacznie wyższą skuteczność zabiegu, pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia.

Skleroterapia nie wyklucza pacjenta z chodzenia do pracy, czy wykonywania codziennych czynności. Jedynym ograniczeniem jest korzystanie z gorących kąpieli, przebywanie na słońcu, opalanie w solarium, korzystanie z sauny.

PRZECIWSKAZANIA DO ZABIEGU SKLEROTERAPII

Skleroterapia jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezpiecznym, mimo to występują pewne przeciwskazania, które wykluczają skorzystanie z tej metody, są to m.in.:

  • ciąża, okres karmienia piersią;
  • zakrzepica naczyń żylnych;
  • infekcja;
  • niedrożność układu żylnego głębokiego;
  • aktywny stan zapalny żył;
  • miażdżyca tętnic kończyn dolnych;
  • alergia na środki obliterujące;
  • stany wysokiego ryzyka zakrzepicą.

JAK PRZECIWDZAŁAĆ POWSTAWANIU ŻYLAKÓW?

Osoby, które mają skłonność do powstawiania żylaków powinny już na wczesnym etapie, kiedy zauważą pierwsze symptomy problemów żylnych, podjąć odpowiednią profilaktykę. Gdy problem jest już widoczny, należy zgłosić się do lekarza flebologa i podjąć leczenie żylaków nóg.

W ramach profilaktyki zalecamy aktywność fizyczną, unikanie długiego siedzenia i stania, dbanie o kondycję fizyczną i przeciwdziałanie otyłości. To na pewno znacznie wpłynie na stan układu żylnego.

Call Now Button