Zamykanie naczynek metodą laserową to jedna z najskuteczniejszych metod pozbycia się popękanych, widocznych pod powierzchnią skóry żyłek, tzw. pajączków. Do tego typu zabiegów szczególnie polecamy nowoczesne urządzenie, jakim jest laser Nd-Yag lub Intensywne Źródła Światła IPL lub VPL, dzięki którym skutecznie pozbędziemy się nieestetycznych zmian naczyniowych, a skóra uzyska jednolitą barwę i promienny wygląd.
Zaburzenia w krążeniu skórnym, rumień i teleangiektazje mogą pojawiać się przy każdym typie cery i niezależnie od wieku. Najczęściej problem ten dotyczy osób ze skórą wrażliwą, suchą, delikatną i skłonną do alergii. Pękaniu naczynek sprzyja również mróz, wiatr, gwałtowne zmiany temperatur, emocje, słońce i alkohol.
W leczeniu rumienia, podobnie jak w przypadku pękających naczynek, pomocne okazują się zabiegi laserowe. Dodatkowo skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok oraz stosowania preparatów, które zawierają substancje wzmacniające i uszczelniające naczynka krwionośne, aby nie dopuścić do nasilenia tych objawów lub trwałych uszkodzeń
Usuwanie rumienia policzków
Cera naczynkowa – porady
- zalecane jest systematyczne usuwanie pojawiających się rozszerzonych naczynek;
- systematyczne stosowanie zabiegów wzmacniających naczynka i zmniejszających rumień twarzy;
- terapii skóry naczyniowej sprzyja stosowanie odpowiedniej pielęgnacji twarzy;
- koniecznością jest stosowanie kremów z filtrem;
- bardzo ważne jest unikanie ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe (słońce i solarium);
- dbanie o prawidłowe nawilżenie skóry.
Rozszerzone naczynka na twarzy i dekolcie usuwane są najnowszym urządzeniem (520 do 1100 nm) lub VPL. Metodę dobieramy w zależności od rodzaju zmian naczyniowych. Zwykle do całkowitego usunięcia zmian naczyniowych potrzeba od 1 do 3 zabiegów w zależności od typu zmian.
Przed zabiegiem
Lekarz przeprowadza konsultację z pacjentem podczas, której ocenia rodzaj zmian, wyjaśnia istotę zabiegu i przedstawia przeciwwskazania do jego wykonania. Osobom mającym tendencje do ciągłego pękania naczyń krwionośnych rekomendujemy wykonanie serii zabiegów pielęgnacyjnych dedykowanych skórze wrażliwej, naczyniowej – obowiązkowo w sezonie jesienno-zimowym. Zabiegi te mają na celu wzmocnienie i uszczelnienie ścian naczyń krwionośnych.
Laserowe usuwanie rumienia – opis zabiegu
Laser emituje światło, które dociera w głąb naczyń, gdzie jest absorbowane przez barwnik zawarty w czerwonych krwinkach i zamieniane na energię cieplną. Pod wpływem ciepła z tkanki odparowuje woda. Zostają tylko suche elementy naczynia, czyli jego ścianki. Suche ścianki naczynia zapadają się, a następnie są wchłaniane (fototermoliza). Aby usunąć drobne, pojedyncze naczynia wystarczy jeden zabieg laserowy, ale w przypadku mocno zaczerwienionych policzków z siecią czerwonych pajączków, należy powtórzyć zabieg dwu-trzykrotnie. Zabiegi laserowe są prawie bezbolesne (odczuwa się tylko lekkie pieczenie). Skóry nie trzeba nacinać ani nakłuwać, nie ma więc blizn.
Zalety tej metody
- natychmiastowy efekt;
- bardzo wysoka skuteczność zabiegu pojedynczego zabiegu (ponad 90 %);
- trwale zamknięte naczynia.
Zalecenia przed i po laserowym usuwaniu rumienia
- Przed zabiegiem niewskazane jest przyjmowanie doustnych środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych oraz światłouczulających;
- Skóra nie powinna być mocno opalona;
- Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona 1-2 dni, a w miejscu zabiegu pojawiają się strupki, które goją się w ciągu 3-7 dni.
- Można stosować makijaż;
- UWAGA! Zabieg usuwania rumienia nie likwiduje tendencji do pękania naczynek. Nie zachowując środków ostrożności narażamy skórę na nawrót problemu.
Efekty zabiegu
Efektów należy oczekiwać w ciągu kilku tygodni. W tym czasie, w odstępach 3-6 tygodniowych, niezbędne są wizyty kontrolne, mające na celu ocenę efektywności zabiegu, ewentualnych objawów ubocznych i wskazań do następnych działań. Trądzik różowaty w wyniku serii zabiegów zostaje usunięty bezpowrotnie. Następnym etapem jest dobór właściwej pielęgnacji do użytku domowego oraz korzystanie z zabiegów dermokosmetycznych w celu uszczelnienia ścian naczyń krwionośnych, tak aby zapobiec ich ponownemu pękaniu.
Urządzenia stosowane do zamykania naczynek, usuwania rumienia: laser Nd-Yag, IPL