Laser frakcyjny CO2 – resurfacing skóry

odmladzanie-peelingLaser frakcyjny CO2  to nowoczesne urządzenie stosowane w dermatologii jak również w medycynie estetycznej w bardzo szerokim zakresie. Zabieg stosowany jest w celu odmładzania skóry: resurfacing skóry, lifting skóry, redukcja drobnych zmarszczek, zwężanie porów, ujednolicenie kolorytu i tekstury skóry, rozjaśnianie przebarwień, usuwanie blizn, rozstępów jak również do usuwania wszelkiego rodzaju znamion.

Laser CO2 działa na zasadzie wytwarzania strumienia impulsów o mikroskopijnej średnicy, który przy użyciu głowicy skanującej dziurkuje skórę, tworząc na niej tysiące mikroskopijnych kolumn otoczonych zdrową skórą. Powoduje to przegrzanie, uszkodzenie i następczą stymulację procesów naprawczych, prowadzącą do wytworzenia się nowego kolagenu.

Podczas zabiegu uszkodzeniu ulega jedynie 20% skóry. Takie uszkodzenie zmusza skórę do szybkiej regeneracji bez tworzenia widocznych ran i długiego okresu leczenia. Wśród zabiegów o podobnym mechanizmie działania jak laser frakcyjny, znajdują się: laser fraxel re: store, radiofrekwencja mikroigłowa Secret, Dermapen/ Mezopen

Laser frakcyjny doprowadza do kontrolowanego uszkodzenia naskórka i skóry właściwej za pomocą światła laserowego, które wnika w jej głąb i jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę w celu odnowy,  wzrostu gęstości skóry, wzrost napięcia, jędrności oraz redukcji zmarszczek.  Laser frakcyjny CO2 sprawdza się również w przypadku zabiegów mających na celu redukcję blizn potrądzikowych i rozstępów.

Laser CO2 jest laserem ablacyjnym, jednym z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych laserów stosowanych w medycynie estetycznej.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Wskazania do zabiegu:

Odmładzanie skóry

 • utrata jędrności
 • drobne zmarszczki
 • zmarszczki wokół oczu oraz ust
 • wygładzenie skóry
 • przebarwienia, ostudy, plamy starcze
 • ujednolicenie kolorytu
 • delikatny lifting
 • poszerzone pory

 

Blizny

 • potrądzikowe
 • po operacji, po cesarskim cięciu
 • pourazowe
 • pooparzeniowe
 • przerosłe
 • rozstępy

Jak wygląda zabieg - laser frakcyjny na twarz

Resurfacing twarzy przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego też zabieg nie jest bolesny. Na oczyszczoną i odtłuszczoną skórę nakładany jest krem z lignokainą. Po upływie 30 – 40 min. można przystąpić do wykonania zabiegu.

Gdy już mamy pewność, że skóra została dobrze znieczulona, lekarz przystępuje do wykonania zabiegu. Laser frakcyjny, nie uszkadza skóry na całej powierzchni, tylko ją “dziurkuje”. Poszczególne “kolumny” uszkodzonych komórek otoczone są nieuszkodzoną tkanką, co przyspiesza regenerację i znacznie zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.

Laser frakcyjny CO2 ablacyjny intensywnie stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastyny. Dodatkowo powoduje złuszczanie naskórka. Oba te mechanizmy działania sprawiają, że laser frakcyjny na twarz jest bardzo skutecznym narzędziem w walce ze starzeniem się skóry.  Efekty zauważalne są już po pierwszym zabiegu.

Jak wygląda skóra po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu na skórze pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, w niektórych przypadkach może wystąpić punktowe, delikatne krwawienie. Ten stan utrzymuje się około 3 dni. Obrzęk nasila się po 2-3 dniach ale po 3-4 dniach znika, następnie skóra ulega zbrązowieniu i staje się szorstka w dotyku. po czym zaczyna się złuszczać. Złuszczanie trwa 3-7 dni. W trakcie gojenia bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, którą zaleci lekarz po zabiegu.

Bardzo ważne jest aby po zabiegu skórę odpowiednio pielęgnować. W pierwszych dniach po zabiegu należy zadbać szczególnie o chigienę ( mieć zawsze czyste dłonie podczas kontaktu z twarzą, spać na czystej poduszce, nie przytulać się do zwierząt ) Przez około tydzień do dwóch tygodni po zabiegu skórę należy myć delikatnymi środkami, nie zwierającymi w swoim składzie kwasów chemicznym i innych substancji, które mogą  ją podrażnić. Należy stosować specjalne produkty gojące jak Cicalfate, Zinalfat oraz koniecznie krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną.

Resurfacing laserowy twarzy, najlepiej zaplanować sobie tak,  aby trzy pełne dni po zabiegu pozostać w domu. Po trzech dniach na skórę będzie można już nakładać makijaż i

Laser frakcyjny przeciwwskazania

Laser frakcyjny przeciwwskazania do zabiegu:

 • ciąża oraz okres karmienia piersią
 • aktywna infekcja
 • świeża opalenizna
 • choroba nowotworowa skóry
 • nie realistyczne oczekiwania pacjenta

Laser frakcyjny pod oczy

Laser frakcyjny często jest wykorzystywany do poprawy kondycji skóry wokół oczu. Skóra w okolicy oka jest bardzo cienka, wraz z wiekiem coraz bardziej traci jędrność, staje się wiotka z widocznymi zmarszczkami.

Laser frakcyjny pod oczy wpłynie na obkurczenie i odbudowę włókien kolagenowych. Efektem zabiegu jest zauważalna poprawa napięcia i struktury skóry, spłycenie zmarszczek, wyrównanie kolorytu skóry i rozjaśnienie przebarwień ( ciemniejsze zabarwienie okolicy oka ). W zależności od potrzeb i jakości skóry, zalecamy wykonanie od 1-3 zabiegów w odstępie od 6-8 tygodni lub dłuższym. Okres gojenia skóry w okolicy oka trwa ok. tygodnia od wykonania zabiegu. Przez pierwsze trzy dni po zabiegu rekomendujemy pozostanie w domu. Pielęgnacja skóry odbywa się na tych samych zasadach jak na twarzy.

Resurfacing laserowy zalecamy osobom u których pojawią się pierwsze oznaki starzenia, wiotczenia skóry, wówczas zabieg ten jest najbardziej skuteczny.

Laser frakcyjny pory

Zabieg laserem CO2 jest również skuteczną terapię zwężającą rozszerzone pory. Porowata struktura  skóry występuje najczęściej u osób ze skórą tłustą, mieszaną i trądzikową, które na co dzień zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry twarzy w strefie T.  Rozszerzone pory stanową naturalne ujście gruczołów łojowych, potowych, łuszczących komórek naskórka oraz włosów a także umożliwiają wydzielanie substancji toksycznych. Skóra na której są widoczne rozszerzone pory, wygląda zazwyczaj mało estetycznie, nie pomaga w tym przypadku nałożenie makijażu, gdyż pory stają się jeszcze bardziej widoczne.

W tym przypadku sprawdzi się terapia  – laser frakcyjny na pory. W zależności od wielkości porów ( mogą być mało widoczne lub przybierać znacznie większe rozmiary ) zalecamy wykonanie od 3-5 zabiegów. Minimalny odstęp między zabiegami powinien wynosić około 4-6 tygodni. Resurfacing laserowy w przypadku porów, przyniesie widoczny efekt już po jednym zabiegu.

 

Laser frakcyjny na blizny

Blizny powstają w różnym miejscach i z różnych powodów: może to być pozostałość po przebytym trądziku, wypadku, operacji, blizna po cesarskim cięciu,  skaleczeniu, po odchudzaniu lub szybkim wzroście – mówimy tutaj o rozstępach zlokalizowanych w różnych częściach ciała.

W każdym z wyżej wymienionych przypadków laser frakcyjny na pewno spełni swoje zadanie. Kwestia tylko doboru odpowiedniej ilości zabiegów. Laser frakcyjny na blizny wykonywany jest podobnie jak w przypadku porów, z zachowaniem odstępu ok. 4-6 tygodni pomiędzy zabiegami. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Do znieczulenia używa się kremu lub maści z zawartością lignokainy. Znieczulenie nakładane jest na 30-40 min. przed zabiegiem.

 

Laser frakcyjny rozstępy

Rozstępy powstają wskutek rozszerzenia włókien kolagenowych w skórze właściwej. Dzieje się tak wtedy, gdy skóra w krótkim czasie jest narażona na zbyt duże rozciąganie, np: u kobiet po przebytej ciąży, osób z nadwagą, kulturystów a także młodzieży w okresie zbyt szybkiego wzrostu. Przyczyną powstawania rozstępów może być również osłabienie włókien kolagenowych w wyniku zaburzeń hormonalnych.

Rozstępy są poważnym i dość głębokim uszkodzeniem, powstałym wewnątrz skóry, a nie jej powierzchni. Żeby skutecznie je usunąć, trzeba zadziałać intensywnie, głęboko, wewnątrz skóry. Najmocniejszym stymulatorem skóry do odnowy i regeneracji będzie stymulacja termiczna przy użyciu lasera frakcyjnego ablacyjnego. Laser najlepiej zadziała kiedy rozstępy są jeszcze w fazie zapalnej czyli od razu kiedy powstały. Jeśli dodatkowo połączymy działanie lasera frakcyjnego z takimi metodami,  jak np. radiofrekwencja mikroigłowa, karboksyterapia, Dermapen czy osocze bogatopłytkowe efekt będzie jeszcze bardziej spektakularny.

 

 

Call Now Button