Laserowe zamykanie naczynek na nogach

Pajączki naczyniowe czyli teleangiektazje to rozszerzone powierzchowne naczynia krwionośne. Najczęściej zlokalizowane są na nogach.

Rozszerzone naczynka krwionośne to problem dotykający coraz większą ilość kobiet i mężczyzn. Początkowo na nogach widoczny jest rumień, nasilający się pod wpływem emocji, a z czasem pojawią się rozszerzone drobne naczynka. Stanowią nie tylko defekt estetyczny, ale mogą być powodem pojawienia się np. trądziku różowatego.

Naczynka na nogach mogą wyglądać podobnie jak na twarzy, albo przyjmować formę niebieskozielonych żył, przeświecających przez powierzchnię skóry.

Skórę ze skłonnością do rozszerzonych, pękających naczynek należy odpowiednio pielęgnować i stosować odpowiednią profilaktykę, aby nie doszło do nasilenia zmian i zwiększenia ilości naczynek. Pękaniu naczynek sprzyja mróz, wiatr, gorąco, gwałtowna zmiana temperatur, emocje, słońce i alkohol.

Pękanie naczynek to problem osób o skórze suchej, cienkiej, delikatnej. Ich cera ma odcień różowy, bo naczynka przebiegają bliżej powierzchni skóry. Są słabe i mało elastyczne.

Zapisz

W postępowaniu z cerą naczyniową bardzo ważne jest :

 • systematyczne usuwanie pojawiających rozszerzonych naczynek
 • systematyczne stosowanie zabiegów wzmacniających naczynka i zmniejszających rumień
 • stosowanie odpowiedniej pielęgnacji
 • unikanie sytuacji sprzyjających pękaniu naczynek

Jakie metody służą do usuwania naczynek?

Rozszerzone naczynka usuwamy głównie metodami laserowymi lub intensywnym źródłem światła IPL z użyciem różnego typu urządzeń w zależności od rodzaju zmian naczyniowych. Posiadamy w swojej ofercie najnowszy system laserowy CUTERA Lime Light 520 – 1100 nm oraz laser Nd:YAG o długości fali 1064 nm.

Zmiany naczyniowe, które kwalifikują się do leczenia laserowego

 • teleangiektazje skórne,
 • naczyniaki gwiaździste,
 • naczyniaki rubinowe,
 • wenulektazje kończyn dolnych,
 • plamy naczyniowe typu czerwonego wina (PWS – port wine stains),
 • poikilodermia Civatte’a (erythromelanosis colli)

Jak działa laser ?

Światło lasera dociera w głąb naczyń, gdzie jest absorbowane przez barwnik zawarty w czerwonych krwinkach i zamieniane na energię cieplną. Pod wpływem ciepła z tkanki odparowuje woda. Zostają same suche elementy naczynia, czyli jego ścianki, które zapadają się i są wchłaniane, przez co zanikają. Ten proces nazywany jest fototermolizą. Wystarczy tylko jeden zabieg, by usunąć drobne, pojedyńcze naczynia. Jednak gdy ma się mocno zaczerwienione policzki z siecią czerwonych pajączków, należy powtórzyć zabieg dwu-trzykrotnie.

Podobnie wygląda zamykanie czerwonych i drobnych niebieskozielonych żył (do 2-3 mm) na nogach. W przypadku większych żyłek, żylaków kończyn dolnych stosujemy metody skojarzone laserowego zamykania naczyń ze  skleroterapii kompresyjną. Dzięki połączeniu tych metod uzyskujemy najlepsze rezultaty terapeutyczne. Zabiegi są prawie bezbolesne (odczuwa się tylko lekkie pieczenie). Skóry nie trzeba nacinać ani nakłuwać, nie ma więc blizn. Jeśli naczynko było duże, po zabiegu może pojawić się siniak, obrzęk albo rumień, który schodzi w ciagu kilku godzin lub dni.

Zalety tej metody

 • natychmiastowy efekt
 • bardzo wysoka skuteczność zabiegu pojedynczego zabiegu (ponad 90 % )
 • trwale zamknięte naczynia

O czym trzeba wiedzieć przed zabiegiem

 • przed zabiegiem nie wskazane jest przyjmowanie doustnych środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych oraz światłouczulających
 • zabieg zamykania naczynek nie zapobiega pękaniu nowych naczynek.
 • najlepiej jak skóra nie jest mocno opalona.
 • bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona 1-2 dni a w miejscu zabiegu pojawiają się strupki które goją się w okresie 3-7 dni. Można stosować makijaż.

Usuwanie pajączków - efekty zabiegu

Efekty są widoczne już po jednym zabiegu. Aby usunąć drobne, pojedyncze naczynie wystarczy jeden zabieg. Jednak w przypadku mocno zaczerwienionych policzków z siecią popękanych naczynek należy wykonać kilka naświetlań (2-5) w odstępach 4-6 tygodniowych. Po 3 zabiegu okres miedzy zabiegami może zostać wydłużony do 8-10 tygodni. Jeśli naczynko było duże, po zabiegu może pojawić się siniak, obrzęk albo rumień, który w ciągu kilku godzin albo dni się wchłania.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz