Czy można się opalać po zabiegach estetycznych?

Czy po zabiegach estetycznych można się opalać..? Zdaniem eksperta przeciwwskazaniem do opalania będą wszystkie te, w których uszkodzony został naskórek i skóra ma odczyn zapalny, a więc zabiegi laserowe, pilingi i mikrodermabrazje. – Najlepiej odłożyć je na koniec lata, o ile oczywiście nie planujemy właśnie wtedy wyjazdu do ciepłych krajów! – radzi dr Roman Prończuk.

Jednak to nie jest cała prawda o opalaniu po zabiegach. Jednak wbrew obiegowej opinii lato i słońce nie zawsze są bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegów medycyny estetycznej, nawet tych złuszczających naskórek. Przy odpowiedniej profilaktyce przeciwsłonecznej są zabiegi, które możemy wykonać latem bez zbędnego ryzyka.

Jakie zabiegi są bezpieczne latem?

Do ww. zabiegów należą z zachowaniem odpowiedniej ostrożności:

·         pilingi kwasem migdałowym,
·         delikatne mikrodermabrazje,
·         zabiegi liposukcji,
·         zabiegi mezoterapii,
·         zabiegi z użyciem rollera kosmetycznego i lekarskiego,
·         zabiegi z użyciem toksyny botulinowej,
·         zabiegi z użyciem wypełniaczy,
·         zabiegi z użyciem nici liftingujących, zabiegi laserowego usuwania drobnych zmian skórnych (np. Genesis),
·         laserowego usuwania wrastających paznokci, brodawek wirusowych, kaszaków ,
·         możliwa jest depilacja laserowa tylko niektórych obszarów, jak: pachy, bikini

 

Unikać natomiast należy wszelkich intensywnych zabiegów laserowych jak Fraxel, depilacji laserowej odkrytych części ciała czy IPL i mocnych pilingów TCA, AHA i innych tego typu. Żaden specjalista nie wykona tego typu zabiegów latem, kiedy pacjent wybiera się np. na urlop lub choćby często przebywa na świeżym powietrzu.

Od czego zależy ryzyko?

Stopień ryzyka powikłań pozabiegowych związanych ze słońcem zależy w dużej mierze od tego, jaki mieliśmy wykonany zabieg i jaki prowadzimy styl życia. I tak, jeśli latem wykonujemy pracę w zamkniętym pomieszczeniu i nie planujemy wyjazdu, a co za tym idzie plażowania, to nawet bardziej intensywne zabiegi nie będą dla nas szczególnie ryzykowne.

Zachowaj ostrożność!

Jeśli z jakichś powodów zdecydowaliśmy się na nie właśnie latem, a do tego przed wyjazdem na wakacje, należy pamiętać nie tylko o optymalnej ochronie UVA/UVB 50+, ale unikać otwartego plażowania, najlepiej dodatkowo chroniąc miejsca po zabiegu przewiewnym ubraniem, a w przypadku twarzy szukać cienia i z tej perspektywy postarać cieszyć się słońcem.

 

Jak nakładać krem z filtrem?

Filtr nakładamy stosownie często, tj. co godzinę. W przypadku pracy w biurze, wystarcza poranna aplikacja filtra UVA/UVB 50+ pod makijaż, przy czym krem, intensywnie nawilżający, np. z witaminą C, nakładamy w pierwszej kolejności, następnie filtr, a dopiero potem podkład.

 

UWAGA!

Niestosowanie się do tego typu zaleceń grozi niestety nabawieniem się trudnych do usunięcia przebarwień, a w przypadku skóry świeżo po zabiegu, zaostrzenia stanu zapalnego i innych powikłań.

26.08.2016