Jak pozbyć się rozstępów – poznaj skuteczne zabiegi
Skóra bez skazy to marzenie wielu osób, które borykają się z problemem rozstępów. Nie ważne czy znajdują się one na udach, ramionach, brzuchu czy plecach, często stają się źródłem niepotrzebnych kompleksów.
W przypadku rozstępów trudno definitywnie się ich pozbyć, gdyż jest to rodzaj blizny na skórze. Na pewno o wiele łatwiej jest im zapobiegać jak je leczyć, ale jeśli już się pojawią to a w razie potrzeby należy działać możliwie jak najwcześniej. Walka z rozstępami, zwłaszcza tymi zanikowymi ( kilkuletnimi ) jest dość trudna ale to wcale nie oznacza, że jest to niemożliwe.
Co to są rozstępy i jak wyglądają?
Rozstępy to nic innego jak zaburzenie ciągłości skóry. Obrazowo można je porównać do tkaniny, która rozeszła się z zbyt ciasnej sukience. Podczas gdy skóra musi również zbyt gwałtownie się rozciągnąć, tworzące ją włókna kolagenowe ulegają zerwaniu, zwyczajnie pękają, czego efektem są podłużne zagłębienia – blizny. Stopniowo powiększają się a ich usunięcie wraz z upływem czasu staje się coraz trudniejsze.
Jak wyglądają rozstępy?
Na początku rozstępy są czerwone, po około pół roku przybierają barwę białą. Rozstępy są odporne na promienie słoneczne, dlatego nie można ich opalić, przez co są praktycznie nie do ukrycia, szczególnie na opalonym ciele. Im wcześniej zaczniemy działać stosując odpowiednie metody zabiegowe oraz środki pielęgnacyjne tym łatwiej będzie się ich pozbyć.
Od czego robią się rozstępy?
W przypadku rozstępów najbardziej ryzykowne momenty to okres dojrzewania, okres ciąży. Zwykle wtedy pojawiają się rozstępy. Wpływ mają na to geny, gospodarka hormonalna, stres, złe odżywianie i niektóre leki np: sterydy. Przyczyną powstawania rozstępów może być również gwałtowne przytycie lub utrata wagi i związane z tym niedobory składników odżywczych. Rozregulowaniu ulega wówczas produkcja białek w skórze, zwłaszcza tych, które stanowią o jej jędrności czyli kolagenu i elastyny. Potem wystarczy przybrać kilka kilogramów, by na ciele pojawiły się czerwone pręgi.
Czy rozstępy znikają?
Rozstępy same niestety nie znikną. W sytuacji gdy możemy przypuszczać, że pod wpływem nadmiernego rozciągnięcia się skóry mogą się pojawić, warto zastosować preparaty uelastyczniające aplikowane na skórę w postaci olejków, kremów, żeli z zawartością olejków roślinnych
Efekty leczenia rozstępów są uwarunkowane tym w jakiej fazie zostaną rozpoznane. W początkowej fazie czyli wtedy gdy są jeszcze czerwone ( świeże rozstępy ) wystarczy kilka zabiegów radiofrekwencji mikroigłowej Secret RF aby na stałe pozbyć się problemu. Na późniejszym etapie, gdy rozstępy są już białe ich usunięcie jest bardziej skomplikowane. Wówczas zaleca się skojarzenie kilku metod zabiegowych np: radiofrekwencji mikroigłowej, karboksyterapii, leczenia laserem CO2 oraz mikromasażu urządzeniem Icoone Laser
Jak usunąć rozstępy?
Walka z rozstępami nie należy do łatwych zadań, ale dzięki zaawansowanym i nowoczesnym technologiom zabiegowym są szanse na osiągnięcie bardzo dobrych efektów w tym zakresie.
Problem w likwidacji rozstępów polega na ich głębokim położeniu oraz bardzo niewielkiej ilości prawidłowej tkanki w nich zawartej czyli kolagenu. W przypadku gdy tkanka nie zawiera kolagenu wtedy niestety nie uda się zapełnić blizny- rozstępów zdrową tkanką, ponieważ nie będzie czego stymulować do jej wytworzenia. Na szczęście zazwyczaj nawet w najgłębszych i najszerszych rozstępach pozostają resztki tych komórek i dzięki temu zabieg ma duże szanse przynieść pożądany efekt.
Jak zlikwidować rozstępy?
SECRET FR frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa
Niewątpliwie jedną z najbardziej skutecznych metod jest frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa Secret RF. Jest to metoda, która pozwala na pozbycie się większości rozstępów, nawet tych zanikowych co jest praktycznie nieosiągalne przy zastosowaniu innych metod. Problem w likwidacji rozstępów polega na ich głębokości, tradycyjne metody bardzo często w ogóle nie są w stanie dotrzeć do rozstępu. Skuteczność frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej tkwi w silnej stymulacji dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna. Po nakłuciu do 3,5 mm Secret RF wysyła energię o bardzo dużej mocy głęboko w skórę i stymuluje powstawanie nowego kolagenu dokładnie tam, gdzie jest on potrzebny, czyli w miejscu rozstępu. Daje to bardzo silny bodziec termiczny i mechaniczny stymulujący fibroblasty. Doprowadza to do skrócenia i zagęszczenia włókien, między którymi powstają nowe wiązania.
W przypadku zastosowania radiofrekwencji mikroigłowej Secret RF, ważne jest, że można tutaj precyzyjnie dostosować głębokość, na której chcemy zadziałać oraz intensywność, z jaką chcemy przeprowadzić zabieg. Głowica urządzenia do ciała wyposażona jest w 64 mikroigły, które pozwalają wniknąć w tkankę bardzo głęboko. W momencie wkłucia emitowana jest wiązka fal radiowych, które powodują podgrzanie tkanki na całej długości mikroigieł. To pobudza komórki do produkcji kolagenu i elastyny. W ten oto sposób rozstępy na nowo zaczynają się wypełniać i w rezultacie zanikać. Zalecamy wykonanie 3 zabiegów w odstępie co 4-6 tygodni.
LASER FRAKCYJNY CO2
To kolejna z metod pozbycia się rozstępów, która najlepiej działa gdy rozstępy są jeszcze stosunkowo świeże o czerwonym zabarwieniu. Działanie lasera polega na wytwarzaniu impulsów o mikroskopijnej średnicy, które uszkadzają skórę, tworząc tysiące mikrootworów. Tak uszkodzona skóra natychmiast zaczyna pracę nad odbudową uszkodzeń. W ten sposób powstają włókna kolagenu i eleastyny, a rozstępy stopniowo zaczynają zanikać. Ta metoda często jest stosowana u kobiet po ciąży na rozstępy na brzuchu. W związku z tym, że zabieg jest dość bolesny, na pół godziny przed zabiegiem na obszar zabiegowy nakładamy znieczulenie w postaci kremu. Zabieg ten należy powtórzyć 4-8 razy w odstępie co 6 tygodni. Dla osiągnięcia jeszcze lepszych efektów zabieg laserem CO2 można połączyć z innymi metodami, wówczas efekt będzie bardziej spektakularny.
KARBOKSYTERAPIA
Zabieg ten polega na podaniu dwutlenku węgla pod skórę wzdłuż rozstępu. Polecamy go szczególnie osobom, u których rozstępy są jeszcze świeże i przybierają czerwoną barwę. Dwutlenek węgla poprawia mikrokrążenie w tkance, dzięki temu skóra staje się bardziej dotleniona oraz pobudzona do produkcji kolagenu i elastyny. Rekomendujemy wykonaniu serii 4-8 zabiegów. Karboksyterapię można połączyć z urządzeniem Icoone Laser, który polega na masowaniu ciała głowicą z zasysającymi rolkami z dużą ilością mikroporów. Takie połączenie poprawia mikrokrążenie oraz przepływ limfy w skórze, pobudzając ją do produkcji nowych włókien kolagenu.
OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE
Uzyskuje się je po odwirowaniu krwi pobranej od pacjenta. Bogate w tz. czynniki wzrostu osocze silnie regeneruje skórę i stymuluje ją do produkcji kolagenu.