Cera naczynkowa – jak ją pielęgnować?

cera naczynkowaRumień i “pajączki” to dość często spotykany problem ze skórą, występujący zarówno u kobiet jak i u mężczyzn w różnym przedziale wiekowym. Często towarzyszy temu wrażliwość skóry i jej nadreaktywność na czynniki zewnętrzne, szczególnie mamy tutaj na myśli wiatr, mróz, intensywne słońce.

Rozwiązaniem jest właściwa pielęgnacja skóry naczynkowej oraz wykonywanie specjalistycznych zabiegów dobranych indywidualnie do konkretnej osoby.

 

Cera naczynkowa – charakterystyka

Skóra naczynkowa charakteryzuje się łatwością powstawania zaczerwienienia oraz odczuciem pieczenia. Powoduje do duży dyskomfort tym bardziej, że problem występuje na twarzy. Rumień początkowo pojawia się epizodycznie, a z czasem zaczyna się coraz bardziej utrwalać. Zmiany naczyniowe zwykle widoczne są na nosie, policzkach i brodzie.

Cera naczynkowa częściej występuje u kobiet, dlatego że ich skóra cechuje się wyższą reaktywnością naczyniową i jest bardziej wrażliwa.

 

Jak wygląda cera naczynkowa

Typowe objawy to uczucie pieczenia, suchość, złuszczanie naskórka. Objawy te nasilają się pod wpływem działania czynników drażniących lub nieprawidłowej pielęgnacji. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że skóra z nasiloną reakcją naczynkową na twarzy może stanowić zapowiedź rozwoju trądziku różowatego, szczególnie postaci rumieniowo – naczyniowej. We wstępnym etapie choroby 80% pacjentów określa swoją skórę jako wrażliwą i wymaga bardzo specjalistycznej pielęgnacji.

 

Przyczyny i objawy cery naczynkowej – jakie są?

Z całą pewnością istotne są w tym przypadku uwarunkowania genetyczne, gdyż problem dotyczy częściej osób ze skórą delikatną, jasną, cienką i wrażliwą. Powstawanie i zaostrzenie zmian mogą powodować agresywne czynniki zewnętrzne, np: promieniowanie UV, nagłe zmiany temperatury, klimatyzacja, wiatr, mróz, intensywne słońce, dym papierosowy, duży wysiłek fizyczny, alkohol oraz stres, gwałtowne emocje, nieprawidłowa dieta, zaburzenia hormonalne. Niekorzystną rolę odgrywa też stosowanie kosmetyków drażniących skórę oraz błędy popełniane podczas rutynowej pielęgnacji.

 

Jak dbać o cerę naczynkową?

Najważniejszymi zasadami w pielęgnacji skóry naczyniowej jest konsekwentne przestrzeganie zaleceń dotyczących pielęgnacji, stosując preparaty o działaniu przeciwzapalnym, ochronnym oraz fotoprotekcję. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż nawet najlepsze kosmetyki nie zlikwidują całkowicie zmian naczyniowych.

Do pozbycia się problemu oprócz pielęgnacji zalecamy bardziej konkretne metody takie jak laserowe usuwanie rumienia, laserowe zamykanie naczynek IPL Cutera. Urządzenia laserowe wyspecjalizowane są w usuwaniu problemów naczyniowych różnego rodzaju oraz o różnej średnicy. Urządzenia laserowe dają doskonałe efekty w redukcji rumienia, w usuwaniu drobnych naczynek tz. “pajączków”, pozwala również usunąć naczyniaki płaskie oraz wspomaga leczenie trądziku różowatego.

Laserowe zamykanie naczynek zachodzi od razu na skutek pochłonięcia przez hemoglobinę wiązki światła emitowanej przez laser – powstaje wówczas stan zapalny, ścianki naczynka zapadają się i zamykają. Skóra po zabiegu może być obrzęknięta i przybrać kolor bardziej intensywny jak przed zabiegiem ale jest to efekt mimo wszystko pożądany. Trzeba poczekać cierpliwie na wchłonięcie się skrzepu, trwa to zwykle od 2 do 10 dni.

Zabiegi laserowe dzięki odpowiedniej szerokości wiązki światła pozwalają w czasie jednego zabiegu usunąć zarówno drobne pojedyncze naczynia, jak i rozległy rumień.

Walkę z rumieniem warto też wspomóc delikatnymi peelingami, np: z kwasem azelainowym, który wzmocni i uspokoi skórę. Doskonale sprawdzi się tutaj zabieg do skóry naczynkowej Sesderma Azelac Ru

Naczynka dziś można łatwo zamknąć, ale ważne jest dbanie o skórę przez cały czas gdyż w przeciwnym razie zmiany naczyniowe powrócą. Jeśli po zabiegu zamykania naczynek pacjent nie stosuje odpowiedniej pielęgnacji albo prowadzi tryb życia sprzyjający ich powstawaniu, wcześniej czy później naczynka do tego dojdzie. Raz zamknięte naczynka już się nie otworzą, ale pojawią się nowe, i warto mieć to na uwadze.

 

Jakie kosmetyki stosować do cery naczynkowej?

Odpowiednia pielęgnacja nie tylko zmniejsza istniejące zmiany, lecz także zapobiega powstawaniu nowych. Kremy do skóry naczynkowej powinny zawierać witaminę C, flawonoidy, arnikę, miłorząb, kasztanowiec, ekstrakt z rośliny Tambourisa trichophylla. Preparaty zawierające te składniki maja działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i obkurczające naczynia krwionośne. Dobór odpowiedniej pielęgnacji istotnie wpływa na zmniejszenie naczyń krwionośnych i intensywność rumienia.

 

Domowa pielęgnacja skóry naczynkowej

Do oczyszczania cery naczynkowej, należy stosować łagodne preparaty przeznaczone do skóry wrażliwej. Doskonale sprawdzają się łagodne emulsje nie zawierające detergentów tzw. Syndety, oraz woda micelarna.

Przed wyjściem na słońce należy stosować preparaty z filtrem UV.  Latem i w czasie zimy zalecamy stosowanie preparatów z wysokim faktorem 50+. Preparaty te powinny mieć zastosowanie do skóry wrażliwej zawierające substancje przeciwzapalne, kojące i zmniejszające rumień.

Do makijażu należy również wybierać specjalistyczne kosmetyki skierowane do pielęgnacji skóry naczynkowej. Należy unikać wodoodpornych podkładów o ciężkim podłożu. Jako korektor sprawdzi się produkt o zielonym zabarwieniu, który delikatnie zatuszuje powstałe zmiany naczyniowe.

 

 

 

 

 

 

 

02.02.2022
Call Now Button