Pokochaj witaminy! To recepta młodości

Niestety, nie wszystkie witaminy jesteśmy w stanie dostarczyć sobie w pożywieniu w odpowiedniej ilości – mówi w wywiadzie udzielonym miesięcznikowi ZWIERCIADŁO dr Roman Prończuk. Wskazane bywa więc przyjmowanie ich doustnie, w postaci suplementów. Za dobry stan skóry odpowiadają głównie witaminy A, B, C oraz E.

witaminyWitamina A, C i E zwalczają wolne rodniki – są niekwestionowanymi przeciwutleniaczami, wpływają na wzrost, a także na prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych skóry i jej zdolność do regeneracji. Dzięki witaminie A, która stymuluje produkcję kolagenu, skóra jest bardziej jędrna i odporna na powstawanie zmarszczek, dłużej „trzyma” wodę.

Bez witaminy C trudno byłoby zwalczać stany zapalne, stąd tak często jest ona składnikiem kremów dla skór naczynkowych i trądzikowych (uwaga: organizm nie jest w stanie syntetyzować jej samodzielnie, a podawanie doustne i zewnętrzne w kosmetykach stanowi jedyne jej źródło). Witaminy często występują w parach, np. E skojarzona z A wykazuje silniejsze działanie antyoksydacyjne, a C i A razem mają silniejsze działanie przeciwzapalne i regenerujące. Dobiera się je zgodnie z potrzebami skóry na dany moment.

Niewystarczająca ilość jednej z witamin w organizmie może prowadzić do wielu niepokojących objawów np. zaburzeń w produkcji kolagenu, trudnego gojenia się ran, zmian zapalnych w obrębie dziąseł, nadmiernej suchości skóry; przy niedoborach cynku i żelaza ucierpią włosy i paznokcie, niedobór witaminy PP prowadzi do nadwrażliwości na światło, a niewystarczająca ilość witaminy D3 sprawi, że organizm gorzej będzie wchłaniać cenny dla skóry wapń.

Niedobór witamin często wynika ze zbyt małej ilości tych składników w naszej codziennej diecie, a także ze zwiększonego zapotrzebowania organizmu na witaminy w różnych okresach. Dochodzą do tego czynniki geograficzne. Na przykład w przypadku witaminy D3 znaczenie ma klimat – w Polsce kąt padania promieni słonecznych w miesiącach jesienno-zimowych jest zbyt mały, co uniemożliwia produkcję cholekalcyferolu w skórze. W efekcie ilość „zmagazynowanej” witaminy D3 zazwyczaj jest niewystarczająca.

Badania epidemiologiczne wykazują, że stężenie witaminy D3 lub jej metabolitów u większości dorosłych nie osiąga pożądanego poziomu. Witaminę D3 należy więc przyjmować w postaci suplementów. Bez względu na przyczyny, długotrwały brak jednej z witamin może prowadzić do awitaminozy czyli schorzenia, polegającego na całkowitym jej braku w organizmie, co skutkuje różnymi chorobami – wyjaśnia lekarz.

Polecamy wydanie specjalne „Piękno w zdrowiu” do październiowego wydania miesięcznika ZWIERCIADŁO. Numer poświęcony jest w całości długowieczności. W środku m.in. wywiad z dr Romanem Prończukiem nt. kondycjonowania skóry, aby jak najdłużej cieszyła młodym, zdrowym wyglądem.

Polecamy kroplówki witaminowe

uroda i zdrowie mediderm

Zapisz

Zapisz

18.05.2015
Call Now Button